Toshiba Semiconductor and Storage TK040Z65Z,S1F
Part No.:
TK040Z65Z,S1F
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
Chuangxin CloudTK040Z65Z,S1F.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 57A TO247-4L
Manufacturer:
Series:
DTMOSVI
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
57A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 28.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 2.85mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
105 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6250 pF @ 300 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
360W (Tc)
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247-4L(T)
Datasheet:
1. How to order TK040Z65Z,S1F on Chuangxin Cloud?
3. Are the TK040Z65Z,S1F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TK040Z65Z,S1F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TK040Z65Z,S1F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TK040Z65Z,S1F
Part Number TK040Z65Z,S1F
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series DTMOSVI
Package/Case TO-247-4
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 57A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 28.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.85mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6250 pF @ 300 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Operating Temperature 150°C