Amphenol Anytek TJ1151020000G
Part No.:
TJ1151020000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudTJ1151020000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
TJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Number of Levels:
1
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
20A
Voltage - IEC:
300 V
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
0.34-2.5mm²
Color:
Black
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:
Tin
Datasheet:
1. How to order TJ1151020000G on Chuangxin Cloud?
3. Are the TJ1151020000G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TJ1151020000G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TJ1151020000G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TJ1151020000G
Part Number TJ1151020000G
Manufacturer Amphenol Anytek
Series TJ
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Voltage - IEC 300 V
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Color Black
Operating Temperature -40°C ~ 115°C