Toshiba Semiconductor and Storage TCR8BM30A,L3F
Part No.:
TCR8BM30A,L3F
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR8BM30A,L3F.pdf
Description:
800MA LDO, VOUT=3.0V, DROPOUT=17
Series:
TCR8BM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.285V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
5-DFNB (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order TCR8BM30A,L3F on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR8BM30A,L3F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR8BM30A,L3F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR8BM30A,L3F.
Image TCR8BM30A,L3F
Part Number TCR8BM30A,L3F
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR8BM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Current Limit, Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C