Toshiba Semiconductor and Storage TCR8BM095A,L3F
Part No.:
TCR8BM095A,L3F
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR8BM095A,L3F.pdf
Description:
800MA LDO, VOUT=0.95V, DROPOUT=1
Manufacturer:
Series:
TCR8BM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.225V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
36 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFNB (1.2x1.2)
Datasheet:
1. How to order TCR8BM095A,L3F on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR8BM095A,L3F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR8BM095A,L3F?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR8BM095A,L3F
Part Number TCR8BM095A,L3F
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR8BM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 36 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Current Limit, Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C