Toshiba Semiconductor and Storage TCR3UG27A,LF
Part No.:
TCR3UG27A,LF
Package:
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3UG27A,LF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 300MA 4WCSP-F
Series:
TCR3UG
Package/Case:
4-XFBGA, WLCSP
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.327V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
680 nA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Supplier Device Package:
4-WCSP-F (0.65x0.65)
Datasheet:
1. How to order TCR3UG27A,LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR3UG27A,LF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3UG27A,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR3UG27A,LF.
Image TCR3UG27A,LF
Part Number TCR3UG27A,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR3UG
Package/Case 4-XFBGA, WLCSP
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.327V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 680 nA
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)