Toshiba Semiconductor and Storage TCR3RM285A,LF(SE
Part No.:
TCR3RM285A,LF(SE
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3RM285A,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG 2.85V 300MA 4DFNC
Manufacturer:
Series:
TCR3RM
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.15V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
12 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DFNC (1x1)
Datasheet:
1. How to order TCR3RM285A,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR3RM285A,LF(SE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3RM285A,LF(SE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR3RM285A,LF(SE TCR3RM285A,LF
Part Number TCR3RM285A,LF(SE TCR3RM285A,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR3RM TCR3RM
Package/Case 4-XDFN Exposed Pad 4-XDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V 2.85V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 300mA 0.15V @ 300mA
Current - Output 300mA 300mA
Current - Quiescent (Iq) 12 µA 12 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Current Limit, Enable Current Limit, Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C