Toshiba Semiconductor and Storage TCR3DG11,LF
Part No.:
TCR3DG11,LF
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA, CSPBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3DG11,LF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 4WCSPE
Manufacturer:
Series:
TCR3DG
Package/Case:
4-XFBGA, CSPBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-WCSPE (0.65x0.65)
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR3DG11,LF.pdf
1. How to order TCR3DG11,LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR3DG11,LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR3DG11,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR3DG11,LF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR3DG11,LF
Part Number TCR3DG11,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR3DG
Package/Case 4-XFBGA, CSPBGA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Inrush Current, Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C