Toshiba Semiconductor and Storage TCR2LF095,LM(CT
Part No.:
TCR2LF095,LM(CT
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
IC REG LINEAR 0.95V 200MA SMV
Series:
TCR2LF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.95V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.48V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMV
1. How to order TCR2LF095,LM(CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2LF095,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2LF095,LM(CT?
Image TCR2LF095,LM(CT
Part Number TCR2LF095,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2LF
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.95V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.48V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)