Toshiba Semiconductor and Storage TCR2LF085,LM(CT
Part No.:
TCR2LF085,LM(CT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2LF085,LM(CT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.85V 200MA SMV
Series:
TCR2LF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.58V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMV
Datasheet:
1. How to order TCR2LF085,LM(CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2LF085,LM(CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2LF085,LM(CT?
Image TCR2LF085,LM(CT
Part Number TCR2LF085,LM(CT
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2LF
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.58V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)