Toshiba Semiconductor and Storage TCR2LE31,LM
Part No.:
TCR2LE31,LM
Package:
SOT-553
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2LE31,LM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.1V 200MA ESV
Series:
TCR2LE
Package/Case:
SOT-553
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Supplier Device Package:
ESV
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2LE31,LM.pdf
1. How to order TCR2LE31,LM on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2LE31,LM price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2LE31,LM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR2LE31,LM.
Image TCR2LE31,LM
Part Number TCR2LE31,LM
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2LE
Package/Case SOT-553
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.1V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)