Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EN30,LF(SE
Part No.:
TCR2EN30,LF(SE
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN30,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG VOUT=3.0V IOUT=200MA
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Datasheet:
1. How to order TCR2EN30,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EN30,LF(SE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EN30,LF(SE?
Image TCR2EN30,LF(SE TCR2EN30,LF
Part Number TCR2EN30,LF(SE TCR2EN30,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series - -
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V 3V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 150mA 0.18V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C