Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EN29,LF(SE
Part No.:
TCR2EN29,LF(SE
Package:
4-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EN29,LF(SE.pdf
Description:
LDO REG VOUT=2.9V IOUT=200MA
Package/Case:
4-XFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package:
4-SDFN (0.8x0.8)
Datasheet:
1. How to order TCR2EN29,LF(SE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EN29,LF(SE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EN29,LF(SE?
Image TCR2EN29,LF(SE TCR2EN29,LF
Part Number TCR2EN29,LF(SE TCR2EN29,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series - -
Package/Case 4-XFDFN Exposed Pad 4-XFDFN Exposed Pad
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V 2.9V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.21V @ 150mA 0.21V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C