Toshiba Semiconductor and Storage TCR2EE45,LM
Part No.:
TCR2EE45,LM
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-553
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EE45,LM.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.5V 200MA ESV
Manufacturer:
Series:
TCR2EE
Package/Case:
SOT-553
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
73dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
ESV
Datasheet:
Chuangxin CloudTCR2EE45,LM.pdf
1. How to order TCR2EE45,LM on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR2EE45,LM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR2EE45,LM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR2EE45,LM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR2EE45,LM(CT TCR2EE45,LM
Part Number TCR2EE45,LM(CT TCR2EE45,LM
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR2EE TCR2EE
Package/Case SOT-553 SOT-553
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V 4.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA 0.2V @ 150mA
Current - Output 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 60 µA 60 µA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 73dB (1kHz) 73dB (1kHz)
Control Features Enable Enable
Protection Features Over Current Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C