Toshiba Semiconductor and Storage TCR15AG30,LF
Part No.:
TCR15AG30,LF
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-XFBGA, WLCSP
Description:
IC REG LINEAR 3V 1.5A 6WCSP
Manufacturer:
Series:
TCR15AG
Package/Case:
6-XFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.648V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
95dB ~ 60dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WCSP (1.2x0.80)
1. How to order TCR15AG30,LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the TCR15AG30,LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TCR15AG30,LF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TCR15AG30,LF.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TCR15AG30,LF
Part Number TCR15AG30,LF
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series TCR15AG
Package/Case 6-XFBGA, WLCSP
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.648V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
Current - Supply (Max) -
PSRR 95dB ~ 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ)