Microchip Technology TC2055-2.8VCTTR
Part No.:
TC2055-2.8VCTTR
Datasheet:
Chuangxin CloudTC2055-2.8VCTTR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 100mA
Current - Output:
100mA
PSRR:
50dB (100kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order TC2055-2.8VCTTR on Chuangxin Cloud?
3. Are the TC2055-2.8VCTTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TC2055-2.8VCTTR?
Image TC2055-3.3VCTTR TC2055-2.8VCTTR TC2055-5.0VCTTR TC2055-3.0VCTTR TC2055-1.8VCTTR
Part Number TC2055-3.3VCTTR TC2055-2.8VCTTR TC2055-5.0VCTTR TC2055-3.0VCTTR TC2055-1.8VCTTR
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.14V @ 100mA 0.14V @ 100mA 0.14V @ 100mA 0.14V @ 100mA 0.14V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA 80 µA
PSRR 50dB (100kHz) 50dB (100kHz) 50dB (100kHz) 50dB (100kHz) 50dB (100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C