Toshiba Semiconductor and Storage TAR5S16U(TE85L,F)
Part No.:
TAR5S16U(TE85L,F)
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Datasheet:
Chuangxin CloudTAR5S16U(TE85L,F).pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.6V 200MA UFV
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
850 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UFV
Datasheet:
1. How to order TAR5S16U(TE85L,F) on Chuangxin Cloud?
3. Are the TAR5S16U(TE85L,F) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TAR5S16U(TE85L,F)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TAR5S16U(TE85L,F)
Part Number TAR5S16U(TE85L,F)
Manufacturer Toshiba Semiconductor and Storage
Series -
Package/Case 6-SMD (5 Leads), Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) 850 µA
PSRR 70dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C