| Image |  |
| Part Number | T493D336J025AT6210 |
| Manufacturer | KEMET |
| Series | T493 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 33 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |