| Image |  |
| Part Number | T110B185K050AS |
| Manufacturer | KEMET |
| Series | T110 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1.8 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Type | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |