Littelfuse Inc. SZ1SMB40CAT3G
Part No.:
SZ1SMB40CAT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Chuangxin CloudSZ1SMB40CAT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
220pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMB
Datasheet:
1. How to order SZ1SMB40CAT3G on Chuangxin Cloud?
3. Are the SZ1SMB40CAT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZ1SMB40CAT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SZ1SMB40CAT3G.
Image SZ1SMB40CAT3G
Part Number SZ1SMB40CAT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 220pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)