SWPA8040S4R7NT.pdf
SWPA8040S4R7NT.pdf
| Image | |
| Part Number | SWPA8040S4R7NT |
| Manufacturer | Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. |
| Series | SWPA |
| Package/Case | Nonstandard |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 4.7 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 4.1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 6.5A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 25mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 24MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.165" (4.20mm) |