KYOCERA AVX SV13CC104KAR
Part No.:
SV13CC104KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSV13CC104KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
Datasheet:
1. How to order SV13CC104KAR on Chuangxin Cloud?
3. Are the SV13CC104KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV13CC104KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV13CC104KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SV13CC104KAR
Part Number SV13CC104KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SV
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)