KYOCERA AVX SV06GA222KAR
Part No.:
SV06GA222KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSV06GA222KAR.pdf
Description:
CAP CER 2200PF 2KV NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.551" L x 0.200" W (14.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
Datasheet:
1. How to order SV06GA222KAR on Chuangxin Cloud?
3. Are the SV06GA222KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV06GA222KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV06GA222KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SV06GA222KAR
Part Number SV06GA222KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SV
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.551" L x 0.200" W (14.00mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)