Eaton - Electronics Division STS232360U261
Part No.:
STS232360U261
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSTS232360U261.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 75VC SOT23
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
ST
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
2
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
75V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
350W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
26pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23
Datasheet:
1. How to order STS232360U261 on Chuangxin Cloud?
3. Are the STS232360U261 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STS232360U261?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STS232360U261.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STS232360U261
Part Number STS232360U261
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series ST
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 2
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 75V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 350W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 26pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)