SMC Diode Solutions STF60100C
Part No.:
STF60100C
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF60100C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF60100C.pdf
1. How to order STF60100C on Chuangxin Cloud?
3. Are the STF60100C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF60100C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF60100C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as STF60100C pin diagram, STF60100C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STF60100C
Part Number STF60100C
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C