SMC Diode Solutions STF30150C
Part No.:
STF30150C
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF30150C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.36 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF30150C.pdf
1. How to order STF30150C on Chuangxin Cloud?
3. Are the STF30150C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF30150C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF30150C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as STF30150C pin diagram, STF30150C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STF30150C STF30150CR
Part Number STF30150C STF30150CR
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.36 V @ 15 A 1.36 V @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 150 V 200 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C