SMC Diode Solutions STF15150CR
Part No.:
STF15150CR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF15150CR.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 150V ITO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSTF15150CR.pdf
1. How to order STF15150CR on Chuangxin Cloud?
3. Are the STF15150CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STF15150CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF15150CR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as STF15150CR pin diagram, STF15150CR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STF15150CR
Part Number STF15150CR
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C