STMicroelectronics ST716C33R
Part No.:
ST716C33R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description:
Linear IC's
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
24V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 25mA
Current - Output:
25mA
Current - Quiescent (Iq):
5.5 µA
Current - Supply (Max):
6.5 µA
PSRR:
38dB ~ 57dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 170°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323-5
1. How to order ST716C33R on Chuangxin Cloud?
3. Are the ST716C33R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ST716C33R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST716C33R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ST716C33R pin diagram, ST716C33R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ST716C33R
Part Number ST716C33R
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 25mA
Current - Output 25mA
Current - Quiescent (Iq) 5.5 µA
Current - Supply (Max) 6.5 µA
PSRR 38dB ~ 57dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 170°C (TJ)