SMC Diode Solutions ST20150C
Part No.:
ST20150C
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudST20150C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO-220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudST20150C.pdf
1. How to order ST20150C on Chuangxin Cloud?
3. Are the ST20150C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ST20150C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST20150C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ST20150C pin diagram, ST20150C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ST20150C
Part Number ST20150C
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C