Image ST12100S ST12100
Part Number ST12100S ST12100
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case TO-220-2 TO-220-2
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 12A 12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 12 A 750 mV @ 12 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 100 V 300 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC TO-220AC
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C