SMC Diode Solutions ST10120C
Part No.:
ST10120C
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudST10120C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 120V TO-220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudST10120C.pdf
1. How to order ST10120C on Chuangxin Cloud?
3. Are the ST10120C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ST10120C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST10120C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ST10120C pin diagram, ST10120C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ST10120C
Part Number ST10120C
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C