Taiwan Semiconductor Corporation SRAF10100H
Part No.:
SRAF10100H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
10A, 100V, PLANAR SCHOTTKY
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order SRAF10100H on Chuangxin Cloud?
3. Are the SRAF10100H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF10100H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF10100H.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SRAF10100H pin diagram, SRAF10100H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRAF10100H
Part Number SRAF10100H
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ITO-220AC
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C