Taiwan Semiconductor Corporation SRA8100H
Part No.:
SRA8100H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
8A, 100V, PLANAR SCHOTTKY
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order SRA8100H on Chuangxin Cloud?
3. Are the SRA8100H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRA8100H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRA8100H.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SRA8100H pin diagram, SRA8100H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRA8100H SRA8100HC0G
Part Number SRA8100H SRA8100HC0G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-220-2 TO-220-2
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 8 A 850 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade Automotive Automotive
Qualification AEC-Q101 AEC-Q101
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC TO-220AC
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C