SR751C105KARTR1.pdf
SR751C105KARTR1.pdf
| Image | |
| Part Number | SR751C105KARTR1 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | SkyCap® SR |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |