SR405A473JAR.pdf
SR405A473JAR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR405A473JAR.
| Image |  |
| Part Number | SR405A473JAR | SR405A473JAR-NR | SR405A473JARTR1 |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Series | SkyCap® SR | SkyCap® SR | SkyCap® SR |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active |
| Capacitance | 0.047 µF | 0.047 µF | 0.047 µF |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% |
| Voltage - Rated | 50V | 50V | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |
| Features | - | - | - |
| Ratings | - | - | - |
| Applications | General Purpose | General Purpose | General Purpose |
| Failure Rate | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Package / Case | Radial | Radial | Radial |
| Size / Dimension | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.400" (10.16mm) | 0.400" (10.16mm) | 0.400" (10.16mm) |
| Thickness (Max) | - | - | - |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) | 0.200" (5.08mm) |