YAGEO SR1210JR-7W1R5L
Part No.:
SR1210JR-7W1R5L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudSR1210JR-7W1R5L.pdf
Description:
RES 1.5 OHM 5% 1W 1210
Manufacturer:
YAGEO
Series:
SR
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1210
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)