Remington Industries SOOW1003-10
Part No.:
SOOW1003-10
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSOOW1003-10.pdf
Description:
CABLE 3COND 10AWG BLACK 10'
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
SOOW
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Cable Type:
Multi-Conductor
Number of Conductors:
3
Wire Gauge:
10 AWG
Conductor Strand:
104/30
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Chlorinated Polyethylene (CPE)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.660" (16.76mm)
Shield Type:
Length:
10.00' (3.05m)
Jacket Color:
Black
Ratings:
UL Style SOOW
Features:
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, UV Resistant, Water Resistant
Voltage:
600 V
Operating Temperature:
90°C
Usage:
Power
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0450" (1.143mm)
Conductor Insulation:
Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Size / Dimension:
Datasheet:
Chuangxin CloudSOOW1003-10.pdf
1. How to order SOOW1003-10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SOOW1003-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SOOW1003-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SOOW1003-10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SOOW1003-10 SOOW1003-25 SOOW1003-50 SOOW1003-100 SOOW1003-250
Part Number SOOW1003-10 SOOW1003-25 SOOW1003-50 SOOW1003-100 SOOW1003-250
Series SOOW SOOW SOOW SOOW SOOW
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Cable Type Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor Multi-Conductor
Number of Conductors 3 3 3 3 3
Wire Gauge 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG
Conductor Strand 104/30 104/30 104/30 104/30 104/30
Conductor Material Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare
Jacket (Insulation) Diameter 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm) 0.660" (16.76mm)
Shield Type - - - - -
Length 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m)
Jacket Color Black Black Black Black Black
Ratings UL Style SOOW UL Style SOOW UL Style SOOW UL Style SOOW UL Style SOOW
Voltage 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Operating Temperature 90°C 90°C 90°C 90°C 90°C
Usage Power Power Power Power Power
Jacket (Insulation) Thickness 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm)