Eaton - Electronics Division SMFE90AH
Part No.:
SMFE90AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE90AH.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM UNI
Series:
SMFExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.4A
Power - Peak Pulse:
200W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE90AH.pdf
1. How to order SMFE90AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMFE90AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMFE90AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMFE90AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMFE90AH pin diagram, SMFE90AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMFE90AH
Part Number SMFE90AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case SOD-123F
Series SMFExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.4A
Power - Peak Pulse 200W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)