Eaton - Electronics Division SMFE48AH
Part No.:
SMFE48AH
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE48AH.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM UNI
Series:
SMFExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.6A
Power - Peak Pulse:
200W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE48AH.pdf
1. How to order SMFE48AH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMFE48AH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMFE48AH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMFE48AH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMFE48AH pin diagram, SMFE48AH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMFE48AH
Part Number SMFE48AH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case SOD-123F
Series SMFExxH
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.6A
Power - Peak Pulse 200W
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)