Eaton - Electronics Division SMFE40CAH
Part No.:
SMFE40CAH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE40CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM BI
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
SOD-123F
Series:
SMFExxH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
200W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE40CAH.pdf
1. How to order SMFE40CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMFE40CAH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMFE40CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMFE40CAH.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMFE40CAH pin diagram, SMFE40CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMFE40CAH
Part Number SMFE40CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case SOD-123F
Series SMFExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A
Power - Peak Pulse 200W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)