Eaton - Electronics Division SMFE18CA
Part No.:
SMFE18CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE18CA.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SOD123FL
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
SOD-123F
Series:
SMFE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.8A
Power - Peak Pulse:
200W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE18CA.pdf
1. How to order SMFE18CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMFE18CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMFE18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMFE18CA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMFE18CA pin diagram, SMFE18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMFE18CAH SMFE18CA SMFE18CALH
Part Number SMFE18CAH SMFE18CA SMFE18CALH
Manufacturer Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division Eaton - Electronics Division
Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F
Series SMFE SMFE SMFE
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A 6.8A 6.8A
Power - Peak Pulse 200W 200W 200W
Power Line Protection No No No
Applications Telecom Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)