Eaton - Electronics Division SMFE16CAH
Part No.:
SMFE16CAH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE16CAH.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM BI
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
SOD-123F
Series:
SMFExxH
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.7A
Power - Peak Pulse:
200W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Datasheet:
Chuangxin CloudSMFE16CAH.pdf
1. How to order SMFE16CAH on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMFE16CAH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMFE16CAH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMFE16CAH.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMFE16CAH pin diagram, SMFE16CAH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMFE16CAH
Part Number SMFE16CAH
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Package/Case SOD-123F
Series SMFExxH
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.7A
Power - Peak Pulse 200W
Power Line Protection No
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)