Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMF43A-E3-18
Part No.:
SMF43A-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-219AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMF43A-E3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMF
Manufacturer:
Package/Case:
DO-219AB
Series:
eSMP®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
200W
Capacitance @ Frequency:
165pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-219AB (SMF)
Datasheet:
1. How to order SMF43A-E3-18 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMF43A-E3-18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMF43A-E3-18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMF43A-E3-18.
Image SMF43A-E3-18 SMF43A-E3-08 SMF43A-HE3-18 SMF43A-HE3-08 SMF43A-M3-18
Part Number SMF43A-E3-18 SMF43A-E3-08 SMF43A-HE3-18 SMF43A-HE3-08 SMF43A-M3-18
Package/Case DO-219AB DO-219AB DO-219AB DO-219AB DO-219AB
Series eSMP® eSMP® eSMP® eSMP® eSMP®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V 43V 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.9A 2.9A 2.9A 2.9A 2.9A
Power - Peak Pulse 200W 200W 200W 200W 200W
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 165pF @ 1MHz 165pF @ 1MHz 165pF @ 1MHz 165pF @ 1MHz 165pF @ 1MHz