Alpha & Omega Semiconductor Inc. SMDJ170CA
Part No.:
SMDJ170CA
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMDJ170CA.pdf
Description:
1CH 170V BIDIRECTIONAL 3000W SMD
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMDJ170CA.pdf
1. How to order SMDJ170CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMDJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMDJ170CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMDJ170CA pin diagram, SMDJ170CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMDJ170CA
Part Number SMDJ170CA
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)