Alpha & Omega Semiconductor Inc. SMDJ160CA
Part No.:
SMDJ160CA
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Datasheet:
Chuangxin CloudSMDJ160CA.pdf
Description:
1CH 160V BIDIRECTIONAL 3000W SMD
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
Datasheet:
Chuangxin CloudSMDJ160CA.pdf
1. How to order SMDJ160CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMDJ160CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMDJ160CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMDJ160CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMDJ160CA pin diagram, SMDJ160CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMDJ160CA
Part Number SMDJ160CA
Manufacturer Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)