Microchip Technology SMCJ6.5E3/TR13
Part No.:
SMCJ6.5E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ6.5E3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
122A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
1. How to order SMCJ6.5E3/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ6.5E3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ6.5E3/TR13?
Image SMCJ6.0AE3/TR13 SMCJ6.0E3/TR13 SMCJ6.5AE3/TR13 SMCJ6.5E3/TR13 SMCJ60AE3/TR13
Part Number SMCJ6.0AE3/TR13 SMCJ6.0E3/TR13 SMCJ6.5AE3/TR13 SMCJ6.5E3/TR13 SMCJ60AE3/TR13
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.3V 12.3V 12.3V 12.3V 12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 122A 122A 122A 122A 122A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)