Microchip Technology SMCJ48CE3/TR13
Part No.:
SMCJ48CE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ48CE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 85.5VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
1. How to order SMCJ48CE3/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ48CE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ48CE3/TR13?
Image SMCJ48CE3/TR13
Part Number SMCJ48CE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)