STMicroelectronics SMCJ40A-TR
Part No.:
SMCJ40A-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ40A-TR.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 84VC SMC
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
119A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ40A-TR.pdf
1. How to order SMCJ40A-TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ40A-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ40A-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ40A-TR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ40A-TR pin diagram, SMCJ40A-TR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ40A-TR
Part Number SMCJ40A-TR
Manufacturer STMicroelectronics
Package/Case DO-214AB, SMC
Series SMCJ, TRANSIL™
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 84V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 119A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)