YAGEO SMCJ400A/TR13
Part No.:
SMCJ400A/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ400A/TR13.pdf
Description:
SMCJ, DO-204AB, 400V, 648V, REEL
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
400V
Voltage - Breakdown (Min):
447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order SMCJ400A/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ400A/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ400A/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ400A/TR13.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ400A/TR13 SMCJ400A-AT/TR13 SMCJ400A/TR7 SMCJ400A-AT/TR7
Part Number SMCJ400A/TR13 SMCJ400A-AT/TR13 SMCJ400A/TR7 SMCJ400A-AT/TR7
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCJ SMCJ SMCJ SMCJ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 400V 400V 400V 400V
Voltage - Breakdown (Min) 447V 447V 447V 447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 648V 648V 648V 648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A 2.3A 2.3A 2.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)