Micro Commercial Co SMCJ36A-TP
Part No.:
SMCJ36A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ36A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ36A-TP.pdf
1. How to order SMCJ36A-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ36A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ36A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ36A-TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ36A-TP pin diagram, SMCJ36A-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ36A-TP SMCJ36AHE3-TP SMCJ36AQ-TP
Part Number SMCJ36A-TP SMCJ36AHE3-TP SMCJ36AQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.9A 25.9A 25.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)