Microchip Technology SMCJ24CAE3/TR13
Part No.:
SMCJ24CAE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Datasheet:
Chuangxin CloudSMCJ24CAE3/TR13.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
Datasheet:
1. How to order SMCJ24CAE3/TR13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SMCJ24CAE3/TR13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ24CAE3/TR13?
Image SMCJ24CAE3/TR13
Part Number SMCJ24CAE3/TR13
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)